Roztocze to wyjątkowo piękna kraina geograficzna we wschodniej Polsce, która rozpościera się między Wyżyną Lubelską a Podolem. Bogate w lasy, łąki, wspaniałą i unikalną przyrodę oraz zapierające dech w piersiach widoki Roztocze jest wspaniałym miejscem dla turystów spragnionych wypoczynku. Sama przyroda, obecność Roztoczańskiego Parku Narodowego, bogata fauna i flora, a także niesamowite lasy to czynniki gwarantujące niezapomniany pobyt wśród cudownych krajobrazów.

Przebywając na Roztoczu warto odwiedzić niezwykłe miejsce jakim jest Żółkiew. Jest to niewielkie, XVI-wieczne miasteczko, leżące na Ukrainie, w obwodzie Lwowskim, na Roztoczu Wschodnim, około trzydzieści pięć kilometrów od granicy z Polską. Wybierając się na wycieczkę do tego magicznego miasteczka pamiętać należy o paszporcie, gdyż Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, w związku z tym niemożliwe jest poruszanie się po niej i przekroczenie granicy jedynie z dowodem osobistym. Niewątpliwą atrakcją jest Zamek w Żółkwi. Ten wspaniały renesansowy zamek został wzniesiony przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego w latach 1594-1606. W siedemnastym wieku budowla znalazła się w posiadaniu rodu Sobieskich. Jan III Sobieski zarządził jego przebudowę w 1678 roku. W późniejszym czasie zamek przeszedł w posiadanie Radziwiłłów. W 1772 roku po rozbiorze, zamek przejęli Austriacy. W roku 1915 został spalony przez rosyjskich żołnierzy, jego częściowa odbudowa miała miejsce dopiero w okresie międzywojennym. W czerwcu 1941 roku, NKWD rozstrzelało trzydziestu czterech więźniów. W celu upamiętnienia ofiar zbrodni, powstały tablice pamiątkowe do dziś znajdujące się na zamku. Po II wojnie światowej był on miejscem zamieszkania sowieckich oficerów. Od czasu powstania suwerennej Ukrainy, w 1991 roku, zamek jest w remoncie, który nadal trwa. W części, którą udało się już odrestaurować mieści się wystawa poświęcona historii zamku oraz miasta Żółkiew. Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli, czynne jest do godziny siedemnastej. Warto niewątpliwie udać się do Żółkwi, gdyż poza wspaniałym zabytkiem, jakim jest zamek, samo miasteczko ma swój wyjątkowy klimat i w samym jego centrum znajduje się aż kilkadziesiąt innych zabytków.

Planując wyjazd na Roztocze warto wcześniej znaleźć i zarezerwować nocleg (można to zrobić w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło: „meteor Roztocze”). Baza noclegowa na Roztoczu liczy bardzo dużo obiektów, jest bogata i różnorodna. Można zatrzymać się w komfortowym hotelu lub znaleźć miejsce w przytulnym, urokliwym pensjonacie. Do wyboru turyści mają także kwatery prywatne lub gospodarstwa agroturystyczne. Znajdą się również pola namiotowe oraz kempingi, a także domki letniskowe.