Wałbrzych jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich województwa dolnośląskiego. Oprócz wielu zabytków, związanych także z II wojną światową, turystów przyciąga też piękna przyroda okolicy. Dla tych, którzy decydują się zostać na dłużej, przygotowano tu w wiele obiektów oferujących odpowiednie noclegi (online). Wałbrzych ma bardzo dobrą bazę wypoczynkową– z hotelami, hostelami i licznymi pokojami gościnnymi. Dzięki temu nie musimy się zbytnio martwić tym, czy znajdziemy coś dla siebie.

Zamek Książ to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce oraz Europie. Twierdza w tym miejscu powstała pierwotnie już w XIII wieku, gdy to Bolek I Surowy pod koniec tego stulecia wydał swoje rozporządzenie. Do obecnych czasów zamek był przez ten czas rozbudowywany i przebudowywany niezliczoną ilość razy. Ostatecznie znalazło się tu 400 pomieszczeń, a część z nich została przygotowana do udostępniania dla zwiedzających. Imponujące są też zamkowe tarasy, o powierzchni przekraczającej 10 hektarów. Budynek przez wiele lat należał do członków rodu Hochbergów, jednak skończyło się to z dojściem do władzy Hitlera, który upatrzył sobie to miejsce. Zamek został skonfiskowany przez II Rzeszę i ruszyły tu pełną parą prace przygotowawcze. W tym czasie wiele pomieszczeń pozbawionych zostało swojego pierwotnego wyglądu. Dodatkowo wydrążono pod zamkiem sieć tuneli oraz bunkrów. Ostatecznie miały być one połączone prawdopodobnie windą z samym zamkiem.

Wokół niego znajduje się też piękny park. Rozciągają się stąd widoki na okolicę, a na tym terenie  znajdziemy tarasy, a także ruiny zamku Stary Książ. Istniał tu bowiem gród, który datowany jest na IX i X wiek. Niedaleko parku znajduje się także palmiarnia. Mieści się ona w Lubiechowie, a sam budynek pochodzi z lat 20 ubiegłego wieku. Podziwiać tu można dużą kolekcję tropikalnych roślin. Zamek Książ i jego podziemne tunele wciąż skrywają wiele tajemnic, które co roku przyciągają wielu miłośników poszukiwania skarbów. Niektóre teorie mówią, że pod zamkiem powstać miało tajne laboratorium, inni twierdzili, że Hitler planował tu archiwum Głównego Bezpieczeństwa Rzeszy. Przez lata pojawiały się też liczne plotki o dziełach sztuki, złocie i innych wartościowych przedmiotach, które miały zostać zdobyte przez armię niemiecką i zdeponowane w tym właśnie miejscu. Są osoby, które twierdzą, że nie zdążono wywieźć ich w głąb Rzeszy i że dalej znajdują się na tym terenie.