W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się tzw. turystyka sakralna. Wiele osób interesuje się historyczną architekturą sakralną i zwiedza kolejne zabytki z nią związane. Jednym z ciekawszych punktów na mapie takiej turystyki jest na pewno Bydgoszcz. Znajduje się w niej ponad 60 obiektów, związanych z kultem religijnym kilku wyznań. Większość z nich, bo aż 45, to obiekty związane z wyznaniem rzymskokatolickim, a 18 związanych jest z kultem innych wyznań, a ponadto 5 Sal Królestwa Świadków Jehowy. Jest zatem co zwiedzać i na pewno, aby zwiedzić wszystko, trzeba wcześniej zarezerwować noclegi [klik➪Meteor]. Do najważniejszych obiektów należą: Katedra św. Marcina i św. Mikołaja, kościół pobernardyński Matki Boskiej Królowej Pokoju, kościół Wniebowzięcia NMP, synagoga w Starym Fordonie i cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja.

Katedra św. Marcina i św. Mikołaja
Jest najstarszym obiektem zabytkowym Bydgoszczy, zbudowanym w latach 1466-1502 w stylu późnogotyckim. Wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniany kościół sięgający czasów lokacji miasta, zbudowany ok. 1346 r. Obecnie jest to rzymskokatolicka Katedra Diecezji Bydgoskiej. Mimo tak wysokiej rangi, kościół jest stosunkowo niewielki, posiada tylko trzy nawy i trzy przęsła. Jest to najcenniejszy zabytek Bydgoszczy.

Kościół pobernardyński Matki Boskiej Królowej Pokoju.
Obecnie jest to kościół garnizonowy, zbudowany w stylu późnogotyckim w połowie XVI wieku, dzięki czemu widoczne są również wpływy stylów renesansowego i barokowego. Pierwotny, drewniany kościół został zbudowany pod koniec XV wieku dla bernardynów sprowadzonych do Bydgoszczy przez króla Kazimierza Jagiellończyka, a istniejący dziś kościół został wybudowany po pożarze, który strawił drewnianą świątynię w 1545 roku. Funkcję kościoła garnizonowego pełni od roku 1860.

Kościół Wniebowzięcia NMP
Obecny kościół zbudowano na przełomie wieków XVI i XVII. Początkowo wybudowany w stylu późnego gotyku, po rozbudowie w latach 1615-1645 zyskał elementy charakterystyczne dla architektury renesansowej i manierystycznej. Wcześniej w tym miejscu stała wybudowana w 1448 roku drewniana kaplica szpitalna pod wezwaniem Ducha Świętego. Na przestrzeni lat pełnił funkcje sakralne, mieścił magazyny, a nawet był siedzibą miejskiego zakładu oczyszczania miasta. W sąsiedztwie kościoła znajdują się dawne zabudowania klasztorne, aktualnie mieszczące siedzibę Muzeum Okręgowego.

Synagoga w Starym Fordonie
Synagoga została wybudowana pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Synagoga przetrwała II wojnę światową, gdyż Niemcy urządzili w niej kino, które zresztą funkcjonowało w tym miejscu aż do 1988 roku. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Bydgoszczy, który od lat niszczeje ze względu na niewyjaśnione do końca kwestie związane z własnością obiektu. Z powodu tragicznego już stanu technicznego, budynek można oglądać jedynie z zewnątrz. Na uwagę zasługuje fakt, że mimo tak złego stanu i funkcjonowania tam przez lata kina, wewnątrz zachowała się wnęka po Aron ha-Kodesz (czyli szafie ołtarzowej w postaci ozdobnej drewnianej skrzynki, która służyła do przechowywania zwojów Tory).

Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja
Parafia św. Mikołaja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Bydgoszczy mieści się w zabytkowym spichrzu z końca XIX wieku o konstrukcji szachulcowej. Początkowo mieściła się w nim kaszarnia, od roku 1925 sieczkarnia i śrutownia, a po 1945 roku pełnił funkcję magazynową. Dopiero w latach 1980-1981 zaadoptowano go do potrzeb liturgicznych niemałej bydgoskiej społeczności prawosławnej. Wewnątrz cerkwi można obejrzeć oryginalny ikonostas oraz zbiór XVIII-XIX wiecznych ikon.