Wielkopolski Zaniemyśl

Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych wsi w Polsce położona w województwie wielkopolskim niedaleko Poznania. To z czego słynie to przede wszystkim wyjątkowość, niesamowita otaczająca wieś natura oraz niezliczone atrakcje.

Mimo tego, iż powierzchnia jej jest niewielka, wieś rozwinęła się pod względem turystycznym dając szerokie możliwości każdej przyjeżdżającej tu osobie. Noclegi w Zaniemyślu znaleźć można praktycznie na każdym kroku. Poczynając od wcześniejszej rezerwacji za pomocą portali turystycznych (zob: ) lub pytając bezpośrednio mieszkańców. W tej miejscowości przede wszystkim każdy turysta musi zwiedzić kilka obowiązkowych punktów, będących historią Zaniemyśla. Ze względu an atrakcyjność położenia, wieś ta ma dostęp do Jeziora Raczyńskiego, na którym zwiedzić można Wyspę Edwarda o powierzchni 3 ha. Jej nazwa pochodzi od hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który to był zarządcą gruntu na wyspie w latach 1815-1845. Na tej wyspie również hrabia popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę z armaty. Dziś miejsce to jest atrakcją turystyczną, a znajdujący się tam zespół dworski wpisany został do rejestru zbytków.

Kolejnym ważnym punktem zwiedzania jest Średzka Kolej Powiatowa czyli wąskotorowa linia kolejowa, łącząca pierwotnie Poznań ze Środą Wielkopolską (zob. http://www.sredzkakolej.pl/). Pod względem architektury i zabytków na liście odwiedzanych miejsc powinien znaleźć się Kościół św. Wawrzyńca. Zbudowany w stylu neogotyku romantycznego w latach 1840-1842. Główna elewacja posiada ośmioboczne wieżyczki, w narożach rozdziela fryz arkadowy i ceglany gzyms. Po zachodniej część tej elewacji umieszczony jest klasycystyczny grobowiec Edwarda Raczyńskiego. Drugim równie ważnym w historii wsi kościołem jest Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

4 Comments

  1. ciekawa historia tej wyspy, a na pewno można ją teraz zwiedzać? czy ktoś tam był ostatnio?

  2. W tym momencie trwają prace konserwatorskie na wyspie, nie ma możliwości jej zwiedzania. Jak długo? Nie wiem.

  3. szkoda, fajne miejsce

  4. Też bym tam chętnie pojechała. Ciekawe czy prace konserwatorskie już się zakończyły. Ktoś wie?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2018 Bim Bam Bom !