Stronie Śląskie to niewielkie ale wysoce uprzemysłowione miasto, które leży na granicy Kotliny Kłodzkiej. Jego wyjątkowo ulokowane w dolinie rzeki Morawki, Siennej Wody oraz Białej Lądeckiej, połączone z otaczającymi miejscowość górami, sprawia, że jest to idealnie miejsce na wypoczynek. Co istotne, wciąż pozostaje nieodkrytą perła dolnośląskiej turystyki. Trzeba zaznaczyć, że rozwój oferty noclegowej idzie w parze z rozwojem infrastruktury oraz atrakcji turystycznych. Najbardziej cieszy się tu zainteresowaniem nocleg w okolicy lasów. Największym jednak magnesem przyciągającym odwiedzających jest odkryta w latach 60 Jaskinia Niedźwiedzia, znajdująca się w położonym niedaleko Kletnie.

Stronie Śląskie, ale gdzie to jest?

Miasto położone jest w województwie dolnośląskim, w rejonie Kotliny Kłodzkiej, w powiecie kłodzkim. Ulokowane w południowo-wschodniej części regionu jest swoistą bramą prowadzącą do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Do Stronia Śląskiego można dostać się drogą prowadzącą przez Lądek-Zdrój lub Bystrzycę Kłodzką. Tym samym stanowi ono idealne miejsce dla osób, które chcą poczuć magię Kotliny poza jej głównymi szlakami ale wciąż blisko najpopularniejszych miejscowości. Warto tu zaznaczyć, że stanowi idealne miejsce wypadowe do zwiedzania pasm Gór Złotych, Gór Bialskich, a także Masywu Śnieżniki i góry zwanej Krowiarką.

Historia, wciąż aktualna

Przed rokiem 1945 Stronie Śląskie funkcjonowało pod nazwą Seitenberg. W tamtym okresie nie było ono miastem, a jedynie większa wsią, która stanowiła przedmieścia Schreckedorfu, czyli dzisiejszego Strachocina. Dzięki linii kolejowej prowadzącej do Kłodzka, wieś rozwijała się głównie dzięki doskonałej hucie szkła zdobionego. Istotną atrakcją miejscowości był także pałacyk Marianny Orańskiej. Po przyłączeniu miejscowości do Polski stała się ona ważnym centrum wydobywczym. Dzięki odkryciu w okolicznych górach licznych pokładów fluorytu oraz rud uranu, wieś szybko rozrosła się. Po dziś dzień śladem tamtej złotego okresu jest osiedle Morawka.

Jednak to, co przyniosło Stroniu Śląskiemu prawdziwy sukces, to przemysłowe wydobycie marmuru. Wskutek dynamicznego rozwoju miejscowości w roku 1967 otrzymała ona prawa miejskie. Aktualna sytuacja, oraz samo położenie wymusiło na lokalnych władzach konieczności wzmocnienia rozwoju turystyki w tym regionie.