Piękno górskiej miejscowości – Rytra, to niepowtarzalny klimat, otwartość i gościnność mieszkańców, którzy dla wypoczywających tutaj turystów przygotowali noclegi: od kwater prywatnych, kwater agroturystycznych dla rodzin z dziećmi po szeroką ofertę obejmującą ośrodki wczasowe i konferencyjne [➝ ]. Rytro i okolice to świetne miejsca by nie tylko spędzić wakacyjny indywidualny czas z rodziną, ale można tutaj zorganizować pobyt kolonijny, zimowisko czy wyjazd integracyjny dla pracowników, wybierając ciekawe miejsce zakwaterowania spośród różnorodnej oferty bazy noclegowej.

W okresie letnim ta niewielka miejscowość Beskidu Sądeckiego zaprasza w swoje progi i odkrywa swoje największe walory i potencjał – atrakcje i imprezy kulturalne, kierowane od najmłodszych po seniorów. Rytro położone jest w dolinie Popradu na lewym brzegu rzeki. Okolica urzeka krajobrazem górskim okolicznych pasm, z których od wschodu wyłania się zalesiona góra Makowicy – 949 m n.p.m, należąca do Pasma Jaworzyny Krynickiej, od zachodu wioskę otaczają zbocza Kordowca – 763 m n.p. m. i Niemcowej, a od południowego zachodu najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego – Radziejowa (1262 m n.p.m.).

Największą atrakcją miejscowości są zlokalizowane w przysiółku Sucha Struga, na prawym brzegu rzeki, na stromym wzgórzu ruiny zamku obronnego. Zamek został zbudowany w XIII wieku przez Piotra Wydżgę, kasztelana sądeckiego, z przeznaczeniem na warownię strzegącą szlaku handlowego na Węgry. W XVII wieku w czasie wojny siedmiogrodzkiej zamek zniszczyły wojska ks. Rakoczego. Obecnie dostępne do zwiedzania pozostały ruiny baszty oraz fragmenty murów obronnych. Obok ruin przez wzgórze zamkowe prowadzi szlak – znaki czerwone, na pobliską górę Makowicę (trasa przejścia szlaku wynosi około 2 godzin 20 minut). W bezpośrednim sąsiedztwie wzgórza zamkowego, warto zwrócić uwagę na starą, regionalną zabudowę domostw, które już jako nielicznie pozostały wpisane w krajobraz Beskidu Sądeckiego.

Samo Rytro ma charakter miejscowości wypoczynkowej – malownicze położenie wioski na terenach górzystych w otoczeniu lasów sprzyja odpoczynkowi. Miejscowość położona jest w dolinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a pobliski rezerwat Baniska z chronionym drzewostanem buczyny jest atrakcją przyrodniczą, którą warto zobaczyć. Przepiękna Dolina Roztoki, okoliczne walory widokowe i klimatyczne, czyste powietrze, źródła mineralne – to atuty, które z pewnością pozwolą spędzić czas urlopu z dala od cywilizacji i odnaleźć w Rytrze to, czego oczekujemy od idealnego wypoczynku pośród gór.