Chłapowo to wieś leżąca nad morzem Bałtyckim. Ze względu na piękną plażę, Nadmorski Park Krajobrazowy, warunki idealne dla paralotniarstwa jest bardzo atrakcyjna dla turystów i obecnie turystyka rozwija się tu mocno. Kiedyś jednak głównym zajęciem mieszkańców tego obszaru było rybołówstwo.
Teraz nie jest to już dominujące źródło zarobku tamtejszych ludzi, nadal jednak można mówić o rybołówstwie w Chłapowie. I stąd między różnymi innymi atrakcjami znajduje się też przystań rybacka. Przy czym nie jest ona tylko skansenem na użytek turystów, by skuszeni dobrymi cenami ofert noclegowych (), mogli zobaczyć przy okazji jak wyglądają łodzie rybackie. To działająca przystań rybacka, z której regularnie wypływają kutry na połów. Patrzy się na nie z dużą przyjemnością, bo przecież łódź rybacka ma w sobie coś malowniczego i łączy w sobie skojarzenia z pracą i przygodą. Warto zajść czasem na tę część plaży, gdzie znajduje się przystań.

Dodatkową atrakcją jest możliwość zakupu świeżo złowionej ryby. Trzeba tylko zajść w to miejsce rano. Jednak to przecież nie problem. W końcu, kto będąc w tak atrakcyjnym miejscu jak Chłapowo i w pobliżu plaży chciałby spać do południa? W tak miłym miejscu i mając w perspektywie czas spędzony na wypoczynku wstaje się skoro świt. Nagrodą za wczesne wstanie może być właśnie możliwość zakupu świeżej ryby, którą później można samodzielnie przyrządzić. Będzie to super smaczny posiłek. Obecnie Chłapowo nie przypomina już starej wioski rybackiej. Jest to teraz nowoczesne miejsce, gdzie jest dobra baza noclegowa, ale trochę zachowało się z dawnych lat. Z dawnymi czasami kojarzą się wypływające wciąż łodzie rybackie. Jest kilka typowych dla dawnych czasów chałup i kapliczka. Kapliczka pochodzi z 19. wieku. Jest w niej figura świętej Barbary, która uznawana jest za opiekunkę między innymi rybaków. Tyle zostało z dawnych lat.

Łodzie rybackie koniecznie trzeba zobaczyć, tym bardziej, że wciąż jeszcze wypływają w morze. Taki widok to jeden z tych obrazków, które przetrwały z dawnych lat. Dobrze, że wciąż można je oglądać. Być może kiedyś to zaniknie, a może będzie wręcz przeciwnie i dawne zawody odżyją. Tak czy inaczej będąc już w Chłapowie koniecznie trzeba zajść na przystań rybacką.