Polska część Tatr to niezwykle malownicze regiony. Nienaruszona przyroda, gęste lasy i czyste wody sprawiają, że miejsce to jest oblegane przez turystów. Kościelisko to jedna z większych podhalańskich miejscowości. Pomimo tego, że liczy prawie 4 tysiące mieszkańców, a co roku przyjeżdżają tu setki turystów, Kościelisko nie ma praw miejskich. Znajduje się tu jednak fantastyczny wachlarz ofert ( zobacz noclegi Kościelisko). Miejscowość podzielona jest na 21 osiedli. Kiedyś były to osady pasterskie nazywane „polanami”. Stąd pochodzi nieoficjalna, ale dość popularna nazwa Kościeliska – Polany. 

Jedną z lubianych atrakcji Kościeliska jest Polana Biały Potok. Leży ona 900 metrów nad poziomem morza, poza obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przez polanę przepływa Lejowy Potok. Wzdłuż ciągu wodnego znajduje się około 30 różnych szałasów pasterskich – bacówki, szopy dla zwierząt oraz na siano, a także budynki mieszkalne. Kiedyś znajdowała się tam wieś, w której mieszkano tylko w czasie sezonu letniego. Zimą natomiast zamieszkiwano niższe partie górskich zboczy. Tereny te są używane do wypasu owiec już od siedemnastego wieku. Czterdzieści lat temu planowano utworzyć na Polanie Biały Potok skansen, jednak pomysł nigdy nie został zrealizowany. Polana przyciąga turystów o każdej porze roku. Wiosną rosną tu krokusy, a jesienią zimowity. Latem wypasają się tu owce, a polana jest cała zielona. Zimą nigdy nie brakuje śniegu, a dla narciarzy przygotowano dwa wyciągi orczykowe. Stoki są łagodne, idealne dla początkujących miłośników zimowego szaleństwa.

We wschodniej części polany znajduje się zajazd Józef, który oferuje bazę noclegową i gastronomiczną. Budynek wzniesiony został w góralskim stylu, do jego budowy użyto kamieni i drewna. Gruntowny remont przeprowadzono w 2004 roku. Na parterze urządzono mieszczącą 50 osób restaurację, salę z kominkiem i barem. W restauracji serwuje się lokalne potrawy, co samo w sobie jest dodatkową atrakcją. Na zewnątrz umiejscowiono altanę z grillem. Cały teren wraz z parkingiem jest ogrodzony. Łącznie pensjonat oferuje 24 miejsca w pokojach dwu-, trzy- i czteroosobowych. Każdy z nich jest wyposażony w łazienkę. Zajazd posiada również plac zabaw dla najmłodszych i saunę. Salę na parterze można wynająć do zorganizowania imprez, szkoleń bądź innych uroczystości. Za dodatkową opłatą dostępne są specjalne atrakcje: występ lokalnej kapeli, pieczony baran lub prosiak, a w sezonie zimowym kulig. Dzieci do lat czterech przyjmowane są bezpłatnie, a za te, które nie ukończyły jeszcze 10 roku życia płaci się połowę ceny.