Beskid Żywiecki, gdzie położona jest Krzyżowa, to tereny przede wszystkim cenione przez miłośników narciarstwa zjazdowego, którzy w sezonie tłumnie zapełniają popularne stoki. Najbardziej z nich cenione jest Pilsko, pozwalające niemal do końca maja korzystać z tras o bardzo różnej trudności, dzięki czemu mogą swoich sił próbować tutaj mniej i bardziej zaawansowani narciarze. Równie atrakcyjnym dla narciarzy miejscem jest Zwardoń, gdzie znajdziemy ośrodek narciarski na stoku Rachowca oraz stoki góry Żar, niedaleko Międzybrodzia Żywieckiego.

Inne atrakcje wokół Krzyżowej
Jeśli jednak niespecjalnie cenimy sobie białe szaleństwo na narciarskich stokach, okolice Krzyżowej i Beskid Żywiecki oferują nam także inne, dość nietypowe atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest w pełni wyposażona Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS w Sopotni Wielkiej zbudowana w 2007 roku i pozwalająca odwiedzającym je dzieciom i młodzieży poczuć się jak prawdziwi astronauci w trakcie wykonywania symulacji wybranych misji. Wcześniej umawianym grupom o liczbie do 15 osób przydzielane są zadania pokładowe, wykonywane w kombinezonach astronautów i nadzorowane przez „centrum kontroli lotów”.

Innym, chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem w okolicach Krzyżowej jest karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, nazwana tak oczywiście w nawiązaniu do ballady Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”. To właśnie w karczmie Rzym Mefistofeles dopadł wreszcie niesfornego Pana Twardowskiego, powołując się na podpisany przez niego cyrograf. Karczma co prawda powstała w XVIII wieku, a jej nazwa została nadana później, bo mało prawdopodobne, aby faktycznie Pan Twardowski spotkał się tutaj z diabłem, mimo krążących w okolicach Beskidu Żywieckiego licznych legend o diabelskiej obecności. W karczmie można jednak spróbować licznych potraw nawiązujących do tych opowieści, jak Napitek Zbójnicki czy Szatańska Mikstura. Po posiłku w karczmie Rzym warto też odwiedzić znajdujący się w Suchej Beskidzkiej neorenesansowy zamek.

Do Suchej Beskidzkiej i Sopotni Wielkiej bez problemu dotrzemy w ciągu dnia, korzystając z bazy noclegowej Krzyżowej [informacje: Krzyżowa ➣ meteor]. Prowadzona tu agroturystyka oraz kwatery prywatne powinny przypaść do gustu wszystkim szukającym spokoju w zieleni i naturalnym środowisku.