Myślenice znajdują się w województwie małopolskim, nieopodal Krakowa (około 30 kilometrów). Ich nazwa pochodzi według jednej z hipotez od imienia jednego z założycieli – Myślimira. Najbardziej charakterystycznym elementem miasta jest tutejszy rynek o kształcie zbliżonym do prostokąta. Powstał on w XV wieku, a już 300 lat później zaczęły przy nim powstawać pierwsze murowane domy. Najstarszy z nich mieści się pod numerem 27 i jest nazywany „Kamienicą Obońskich”.

Na rynku znajdziemy także symbole miasta – jest to studnia-fontanna „Tereska”, czyli XIX-wieczny żeliwny posąg oraz pomnik świętego Floriana. Niezwykle ciekawe jest tutejsze Muzeum Regionalne „Dom Grecki”. Budynek ten powstał pod koniec XVII wieku i miał pełnić funkcję domu zajezdnego. Pierwotnie posiadał tylko parter, ale po kilkudziesięciu latach dobudowano do niego piętro. Jego nazwa – „Dom Grecki” – pochodzi od goszczących tu często kupców ormiańskich, których miejscowi nazywali „Grekami”. Obecnie możemy w nim podziwiać liczne wystawy etnograficzne, archeologiczne, dotyczące II wojny światowej, dzieł sztuki ludowej oraz ukazujące XIX-wieczne wnętrza mieszczańskie.

Interesujące są również myślenickie budowle sakralne. Wśród nich możemy wymienić kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Zbudowano go w XV wieku w stylu gotyckim, ale w wyniku licznych późniejszych modernizacji zyskał on cechy także innych stylów. Znajduje się w nim obraz Matki Boskiej Myślenickiej, który od końca XVII wieku uznawany jest za cudowny. Drugi jest kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła, który został wybudowany w miejscu najstarszego kościoła w Myślenicach. Również pierwotnie była to budowla gotycka, ale w tej chwili posiada cechy różnych stylów. W jego pobliżu, na zboczu Plebańskiej Góry znajduje się źródło zwane „Studzienką”. Przez długie lata uznawano wodę z niego pochodzącą za uzdrawiającą.

Jako że jest to doskonałe miasto dla tych, którzy chcą odpocząć i spokojnie pozwiedzać, do Myślenic chętnie przyjeżdżają turyści. Znajdziemy tutaj także bardzo bogatą bazę noclegową (więcej pod linkiem „noclegi Myślenice”). Liczne obiekty przyjmują gości i zapewniają im wygodne noclegi. Myślenice są bardzo ciekawym małopolskim miastem, które warto odwiedzić, będąc w pobliżu. Bez wątpienia będziemy zachwyceni, ponieważ to bardzo malownicza i gościnna miejscowość.