Hel to przepiękna, nadmorska miejscowość, położona na samym końcu Półwyspu Helskiego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierzeja_Helska). Bardzo popularne jest stwierdzenie, że Hel to tak naprawdę początek Polski. Być może między innymi z tego względu, iż  jest to miejsce tak popularne wśród turystów. Wiele osób po prostu chce chociaż raz w życiu znaleźć się w tych, jakże odległych nieraz od miejsca zamieszkania, okolicach. To świetne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Możemy tam również odetchnąć poza sezonem, gdy turystów jest już mniej. Jeśli jednak nastawiamy się na aktywne zwiedzanie, to na pewno warto wybrać się tam w środku sezonu turystycznego, ponieważ to właśnie wtedy otwarte są główne atrakcje turystyczne tego miasta, jak na przykład latarnia morska.

Chociaż Bałtyk to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych podróży, Hel i półwysep Helski zazwyczaj są o wiele mniej zatłoczone niż Trójmiasto. Jest to na pewno spora zaleta tego miasta, szczególnie dla osób szukających spokojnego wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że wybierając się tu, będziemy się tam nudzić! W mieście organizowanych jest podczas sezonu turystycznego wiele wydarzeń kulturalnych, w których chętnie biorą udział nie tylko mieszkańcy, ale i turyści.

Decydując się na ten kierunek wakacyjnych podróży warto też zapoznać się z historią tego miejsca. Prawdziwą chlubą Helu jest miejscowe fokarium, w którym znajdują bardzo rzadko spotykane gatunki tych ssaków. Największą atrakcją są specjalnie przygotowywane przez trenerów pokazy, w których te mądre zwierzęta wykonują różnego rodzaju akrobacje. Warto też zwrócić uwagę na to, że to miejscowość z tradycjami rybackimi, z czym również wiąże się wiele niespodzianek. Chociaż zazwyczaj turyści przybywają na jednodniowe wycieczki, to na pewno dłuższy pobyt również będzie obfity w napięty plan związany z poznawaniem miasta i innego rodzaju wypoczynkiem.

Dłuższemu pobytowi sprzyja również bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Trzeba przyznać, że z roku na rok noclegi na Helu to propozycje () o coraz wyższym standardzie. Nie brakuje tutaj kwater prywatnych, w których można naprawdę tanio wynająć pokój, ale pomimo to spędzić czas w przyjemnym wnętrzu. Oczywiście, w tym mieście znajduje się także sporo hoteli i innych ośrodków wypoczynkowych, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających turystów.