Dzień dobry wakacje! Ulubiona pora roku każdego z nas w pełni, pogoda dopisuje, nie ma więc sensu siedzieć w domu… Pakujemy się i wyruszamy do Katowic, miasta dynamicznie rozwijającego się od kilku ładnych lat, w którym intensywnie poszerzana baza noclegowa i gastronomiczna niewątpliwie zachęca turystów. Nocleg w Katowicach udało nam się zarezerwować bardzo szybko, a lokalizacja wynajętego pokoju w samym centrum miasta na pewno pozwoli na poczucie stylu Katowic.

Katowice choć młode, bo liczące 150 lat, mogą poszczycić się licznymi zabytkami i niepowtarzalną architekturą, która od lat była inspiracją dla artystów czy producentów filmowych. Oryginalne budowle w stylu modernistycznym oraz wiele XIX-wiecznych kamienic mieszczańskich usytuowanych w Śródmieściu są niewątpliwie wizytówką miasta. To tutaj w 1934 roku wzniesiono najwyższy w tej części Europy drapacz chmur. Miasto, oprócz wyjątkowej modernistycznej architektury zdecydowanie pochwalić się może licznymi terenami leśnymi chronionymi dwoma rezerwatami przyrody. Kilka kilometrów od centrum miasta leży Park Śląski, jeden z największych parków na świecie, dwukrotnie większy od słynnego nowojorskiego Central Park. Druga pod względem popularności i wielkości jest katowicka Dolina Trzech Stawów – miejsce, gdzie co roku odbywa się popularny muzyczny festiwal „OFF”.

Katowice to miasto o bogatej kulturze muzycznej. To stąd wywodzą się wybitni polscy kompozytorzy – Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki, a zespół katowickich filharmoników jest doceniany nie tylko na terenie kraju, ale w całej Europie. Co roku Rawa Blues Festiwal przyciąga fanów bluesa z całej Europy, a elektroniczny festiwal Tauron Nowa Muzyka organizowany na przełomie lipca i sierpnia uzyskał tytuł najlepszego europejskiego festiwalu.