Darłówko to ta część miasta Darłowa, która przede wszystkim pełni funkcję bazy noclegowej. Istnieje tu wiele pensjonatów, pokojów gościnnych oraz prywatnych kwater, które przyjmują gości (oferty i rezerwacje –http://meteor-turystyka.pl/noclegi,darlowko,0.html) i zapewniają im noclegi.

Znane jest również z organizowanego tu co rok Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych. Impreza przyciąga przede wszystkim miłośników historii, motoryzacji i militariów. Odbywa się ona w Darłówku Wschodnim na tak zwanej „Patelni”. Oczywiście, możemy tutaj liczyć także na typowo nadmorskie zabawy. Do dyspozycji pozostają dwie piękne plaże oraz kąpielisko morskie. Możemy pozwiedzać tutejszy port morski. W jego wschodniej części cumują statki pasażerskie, którymi przepłyniemy się po Bałtyku. Stąd organizowane są także rejsy promem na duńską wyspę Bornholm. Na taką wycieczkę powinniśmy sobie zarezerwować cały dzień, ponieważ wypływamy rano, spędzamy około sześciu godzin na wyspie, po czym wracamy późnym wieczorem z powrotem do Darłowa. Jeśli boimy się pływania po morzu, wystarczy nam przepłynięcie się po kanale portowym tramwajem wodnym, który łączy ze sobą obie części Darłówka.

Inną możliwością jest przedostanie się przez jedyny w Polsce most rozsuwany. Jest to jedynie opcja dla pieszych – jest obecnie niedostępny dla ruchu kołowego. Możemy zwiedzić słynną miejscową latarnię morską. Dobrym pomysłem będzie wybranie się na małe zwiedzanie okolic. W Darłowie możemy zobaczyć słynny Zamek Książąt Pomorskich (informacje-https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Książąt_Pomorskich_w_Darłowie). Warto się wybrać również do pobliskiego Jarosławca, zwłaszcza do tamtejszego Parku Wodnego oraz do Ustki. Tam znajduje się piękna promenada nadmorska oraz molo, a także gabinet figur woskowych. Możemy się przepłynąć dużym statkiem Dragon. Jeśli chcielibyśmy poczuć klimat wielkiego kurortu, stosunkowo blisko znajduje się również znana wszystkim Łeba. Jest to miejsce, w którym zawsze dużo się dzieje, a zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, dlatego warto i tam zajrzeć. A potem możemy wrócić do nieco spokojniejszego Darłówka i wybrać się wieczorem na romantyczny spacer po plaży. Każdy, kto choć raz miał okazję zobaczyć zachód słońca w takiej scenerii, bez wątpienia zakochał się w tych widokach. Uspokajający szum morza pomaga się odprężyć i wypocząć po ciężkich tygodniach pracy, a wspaniałe nadmorskie krajobrazy zostają w pamięci na zawsze.