Leżąca na Mazurach miejscowość Ruciane-Nida już od zeszłego stulecia stanowi miejsce wypoczynku dla bardzo wielu osób. Przyjeżdżają tutaj turyści nie tylko z Polski, wielu z nich przyjeżdża także z innych krajów.  W okolicy przybywa także interesujących atrakcji dla turystów, które mają przede wszystkim umilić pobyt w tym miejscu. Ruciane-Nida i noclegi to żaden problem ponieważ baza kwaterunkowa daje mnóstwo możliwości na każdą kieszeń.

Ze względu na swoje położenie, największą atrakcją tej miejscowości na pewno są jeziora. Miejscowości Ruciane-Nida na tak zwanym Szlaku Wielkich Jezior stanowi obecnie istotny port w żegludze po jeziorach. Z Rucianego-Nidy korzystając ze szlaków na jeziorach, bez większych problemów można dopłynąć do bardzo wielu innych miejscowości. Można się dostać na przykład do Mikołajek czy też do Giżycka lub Węgorzewa. Atrakcyjne położenie nad akwenami wodnymi sprzyja także opalaniu nad brzegiem jeziora, jak również kąpielom w nim. Na turystów czeka możliwość uprawiania sportów wodnych, a także wędkowania. Należy jednak pamiętać, iż na połów ryb w mazurskich jeziorach należy posiadać zezwolenie, można je wykupić bez większych problemów w wielu punktach. W mniejszych miejscowościach dostępne są w sklepach czy urzędach pocztowych.

Ruciane-Nida to jednak także bardzo wiele ciekawych i zabytkowych miejsc. Willa Andersa to jedno z tych, które na pewno warto obejrzeć. Nie można zapominać, że to właśnie tutaj mieści się słynna leśniczówka, w której obecnie znajduje się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zwiedzający to muzeum mogą nie tylko obejrzeć związane z pisarzem pamiątki, ale także niezwykle starannie odtworzony jego gabinet, w którym powstawało wiele znanych i cenionych dzieł literatury polskiej. Warto także przysiąść na ławeczce, będącej jednocześnie pomnikiem poświęconym Agnieszce Osieckiej. Okolice miejscowości to również Puszcza Piska zachęcająca do spacerów. Można w niej zobaczyć bardzo wiele wyjątkowych i niezwykłych okazów przyrody, których nie ma w innych regionach kraju. Mnogość ścieżek rowerowych oraz pieszych sprzyja spacerom, podczas których można dotrzeć do wielu znajdujących się dość blisko sąsiednich miejscowości.