Województwo opolskie to obecnie najmniejsze ze wszystkich w Polsce. Wielkość jednak nie przekłada się na ilość atrakcji, na których brak nie można narzekać. Zwłaszcza, jeśli planuje się aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem – a w tym przypadku Opole to idealna destynacja. Niezależnie od zainteresowań i oczekiwań – zawsze znajdzie się coś idealnie dopasowanego do potrzeb.

Jak może wyglądać przykładowy, aktywny weekend w tym mieście? Oto przepis.

Powierzchnia Opola to zaledwie 100 kilometrów kwadratowych – dla porównania, Wrocław jest większy trzykrotnie, a Warszawa aż pięciokrotnie! Właśnie dlatego w Opolu nie ma zgiełku, tłumów i korków, królują za to parki, bulwary spacerowe oraz ogólnodostępne wody. Dla każdego amatora biegania lub jazdy na rowerze znajdzie się szereg leśnych ścieżek, zaopatrzonych dodatkowo w sprzęt do wykonywania ćwiczeń. Większość dróżek otacza urzekający krajobraz: można wybrać trasę wzdłuż ogrodu zoologicznego, jeziorka, rzeki Odry, lub przez bulwar ciągnący się wzdłuż centrum miasta. Mieszkańcy często odnotowują przypadki, w których napotkali na swej drodze, dosłownie w odległości kilku metrów wypoczywające zwierzęta: wiewiórki, sarny czy kozy. Ten kontakt z naturą sprawia, że wyprawa jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Te miejsca sprzyjają także rolkarzom. Często w miastach nie ma możliwości bezpiecznej jazdy: przyczyną może być brak odpowiedniej nawierzchni, ścieżka ciągnąca się wzdłuż ulicy czy po prostu krótka, niewygodna trasa. Opole, wychodząc na przeciw takim potrzebom oddał w użytkowanie wygodne, asfaltowe dróżki ciągnące się kilometrami przez park, a to wszystko w samym centrum miasta – na wyspie “Pasieka” która jest chlubą Opolan.

Kolejną sportową atrakcją są ogólnodostępne zbiorniki wodne. Jeden z nich, nazywany “Kamionka Bolko” to stare wyrobisko marglu, z którego wyrabiano cement, zalane podczas wielkiej powodzi. Dzisiaj pełni funkcję kąpieliska na którym w sezonie letnim wypoczywają mieszkańcy Opola. Te wody przyciągają także miłośników nurkowania, którzy zachwycić się mogą widokiem zatopionego lasu oraz odnaleźć pozostałości po wciągniętej do wody koparki. Inne kąpielisko pod nazwą Silesia kusi każdego chętnego na wypróbowanie, czym jest wakeboarding. Sport ten polega na poruszaniu się po wodzie na desce przytrzymując linę wyciągu. Na brzegu Kamionki zainstalowano niezbędny sprzęt, dzięki czemu można bezpiecznie skorzystać z możliwości przejażdżki wodnej.

Wszystkie sposobności na aktywny wypoczynek łączy w Opolu kilka zalet – bezgraniczne możliwości, dostępność i atrakcyjność. Towarzyszy temu bezkonkurencyjna baza gastronomiczna, między innymi restauracja “Starka” z widokiem na Opolską Wenecję, czy “Grabówka” – ulubiona naleśnikarnia mieszkańców. W tyle nie pozostaje także baza noclegowa, ponieważ do wyboru jest wiele atrakcyjnych obiektów noclegowych w zaskakująco niskich cenach. Jedyne co pozostaje, to zaplanować swój wyjazd i spędzić niezapomniany, aktywny weekend w Opolu – mieście bez granic!